Občanské sdružení PINOKIO, o.s.
Jsem Pinokio, sám své tělo nerozhýbu, ale mohu dělat velké pokroky a mám jasné cíle.
Maruška z Ostravy Zpět na úvod

Ahoj, jsem Maruška z Ostravy...

Maruška se narodila po dlouhém 38 hodinovém porodu, kdy musela být kříšena. Navzdory všem komplikacím jsme si Marušku odvezli z porodnice jako zdravou holčičku. Čas plynul a Maruška se bohužel nevyvíjela jako jiné děti. Stále jen ležela, často plakala, ručičky měla v pěst, a pokud na ní někdo nepromluvil nebo hračka nevydala nějaký zvuk, tak vůbec nereagovala. Neustále stáčela očička na levou stranu a nedokázala se soustředit na jakýkoliv předmět.

Nynější diagnóza

V 10 měsících jí udělali magnetickou rezonanci a zjistili, že se při porodu Marušce neokysličil celý mozek a došlo k trvalému poškození. Tehdy její diagnóza zazněla poprvé - DMO spastická kvadruparéza, osová hypotonie, opožděný psychomotorický vývoj, okohybná porucha (Nystagmus a Strabismus).

Terapie a rehabilitace

Přestože nás toto zjištění velmi zasáhlo, začali jsme s Maruškou pravidelně rehabilitovat. Jezdíme několikrát za rok do lázní Klimkovice, na pobyty Hipoterapie a intenzivní cvičení ve Fyzio Beskyd-Frýdek-Místek. Několikrát ročně jezdíme na hipoterapii, která Marušce krásně pomáhá k uvolnění svalového napětí v nožičkách. Navštěvujeme Středisko rané péče, jezdíme pravidelně do lázní Klimkovice, kde Maruška rehabilituje metodou Klim-Therapy, která ji velmi pomáhá. Bohužel není v našich silách veškerou rehabilitaci, která je pro Marušku velmi potřebná a přínosná financovat z rodinného rozpočtu. Proto jsme velmi vděčni za jakoukoliv pomoc. Maruška je naše velké usměvavé sluníčko, které pro nás svítí den co den.

Maruška dnes

Díky pravidelnému cvičení Maruška dělá velké pokroky a přesto, že její postižení obnáší také LMR-lehkou mentální retardaci, integrovali jsme jí do běžné základní školy s asistentem pedagoga. Snažíme se s Maruškou zapojovat co nejvíce do běžných aktivit našeho života a přesto, že to není někdy jednoduché, vždy máme všichni velkou radost. Jezdíme na výlety do hor, chodíme plavat, lyžujeme, a dokonce díky speciálnímu kočárku SPEKO jsme se zúčastnili také několika běžeckých závodů. Je pro nás moc důležité, aby Maruška i přes svůj hendikep měla krásný a plnohodnotný život. Proto neztrácíme naději a sílu s Maruščinou nemocí bojovat. Rodiče Marcela a Zbyněk

Kontaktní informace

PINOKIO, o. s.
Horní náměstí 285/8
77900 Olomouc

IČ: 02336138

skrivankova@g-centrum.cz
+420 724 287 028

Bankovní spojení

Česká spořitelna, a.s. - pobočka Olomouc
číslo účtu: 3430774309/0800 IBAN CZ27 0800 0000 0034 3077 4309
BIC GIBACZPX

Naši sponzoři

Lesy ČR
Gyneko.cz
Dobré místo pro život
Tameh
Porr
Exeltis
FERATT fashion s.r.o.
Emil
Pomozmedetem.cz
MOPED, s.r.o.
BK Olomoucko

Naši patroni

Esmedia
G-centrum
© ESMEDIA Interactive s.r.o.