Občanské sdružení PINOKIO, o.s.
Jsem Pinokio, sám své tělo nerozhýbu, ale mohu dělat velké pokroky a mám jasné cíle.
Marýsek z Českých Budějovic Zpět na úvod

Ahoj, jsem Marýsek z Českých Budějovic...

Marýsek se narodil ve 32. týdnu bezproblémového těhotenství. Všechna „překvapení“ na nás padla až později.

Nynější diagnóza

DMO – pravostranná spastická triparéza, strabismus.

Terapie a rehabilitace

Od narození pravidelně rehabilitujeme. Začali jsme Vojtovou metodou 4x denně, později jsme k tomu přidali Bobath koncept. Marýsek chodil do školky se zdravými dětmi, kde měl k dispozici asistentku pegagoga. Od září 2015 začal chodit do 1. třídy základní školy s rehabilitačním programem v rámci centra ARPIDA. V lednu 2016 byl v FN Motol u MUDr. Schejbalové na tříetážové operaci nožiček (prolongace flexorů). Nyní cvičí 3x týdně v Arpida, 1x týdně jezdíme na hipoterapii, 1x za týdně na zrakovou stimulaci, 1x týdně ergoterapie, 1x týdně na plavání, cvičíme jógu. Teď, co Mára chodí do školy, jezdíme už jen 1x ročně do lázní minimálně na 6 týdnů a o prázdninách na intenzivní týdenní hipoterapii.

Vše je to časově i finančně náročné.

Marýsek dnes

Postupným každodenním cvičením a rehabilitací docílil velkých pokroků. Má k dispozici aktivní vozíček, bez kterého by nebyl samostatný. Marýsek moc hezky mluví, část výuky (obvykle matematika a psaní) probíhá pro Máru ve stoje ve vertikalizačním stojanu. Píše levou rukou. Chodí i s oporou, dokonce o letošních vánocích předvedl chození za jednu ruku a od té doby ho stále zlepšujeme. Stále ovšem nedokáže být plně samostatný jako kluci jeho věku. Potřebuje pomoci při vstávání, při nasedání na vozíček, při oblékání. Částečnou asistenci potřebuje i při jídle a pomoc potřebuje i v základní hygieně (záchod, sprcha, čištění zoubků). Volný čas využíváme na výlety a moc rádi sportujeme. Mára jezdí na lopedu (speciální kolo), chodí s chodítkem, v zimě jezdíme lyžovat a celoročně chodíme plavat. Marýsek totiž chodí na plavecké tréninky do Kontantu bB.

Nyní je Marýskovi 9 let, je to usměvavý kluk, někdy trochu lumpík, který si svým úsměvem a chováním získává sympatie okolí. Díky tomu, že Mára chodí do ARPIDA, kde i cvičí, tak to s maminkou hezky zvládají. Maminka pracuje jen na částečný úvazek jako specialistka ochrany životního prostředí. Marýsek má ještě 19letého bratra Pepu, který s námi stejně jako tatínek nežije ve společné domácnosti, ale kluci se pravidelně vídají a mají se moc rádi. V běžném provozu nám pomáhají prarodiče a rodina. 

Kontaktní informace

PINOKIO, o. s.
Horní náměstí 285/8
77900 Olomouc

IČ: 02336138

skrivankova@g-centrum.cz
+420 724 287 028

Bankovní spojení

Česká spořitelna, a.s. - pobočka Olomouc
číslo účtu: 3430774309/0800 IBAN CZ27 0800 0000 0034 3077 4309
BIC GIBACZPX

Naši sponzoři

Lesy ČR
Gyneko.cz
Dobré místo pro život
Tameh
Porr
Exeltis
FERATT fashion s.r.o.
Emil
Pomozmedetem.cz
MOPED, s.r.o.
BK Olomoucko

Naši patroni

Esmedia
G-centrum
© ESMEDIA Interactive s.r.o.