Občanské sdružení PINOKIO, o.s.
Jsem Pinokio, sám své tělo nerozhýbu, ale mohu dělat velké pokroky a mám jasné cíle.
Štěpánek z Ostravy Zpět na úvod

Ahoj, jsem Štěpánek z Ostravy...

Štěpánek se narodil 4 měsíce před termínem ve 24. týdnu těhotenství. Vážil pouhých 700g s mírou 32cm. Při rizikovém porodu koncem pánevním došlo k trakčnímu poranění lumbosakrálního plexu v oblasti míchy a následkem zranění má doživotně porušené periferní nervy a ochrnutou celou pravou dolní končetinu.

Nynější diagnóza

Periferní monoparéza pravé dolní končetiny s akrální plegií, hypotrofií svalovou a inkontinencí.

Terapie a rehabilitace

Již od inkubátoru, kde Štěpánek strávil 3 měsíce, jsme začali cvičit Bobath koncept. V roce jsme přidali i Vojtovu metodu a na rehabilitace jsme dojížděli 3x týdně. V současné době dojíždíme na rehabilitaci a elektrostimulaci 1x týdně do Fakultní nemocnice v Ostravě a 1x týdně na soukromou rehabilitaci do Frýdku Místku a Nového Jičína, kde rovněž 3x ročně dojíždíme na intenzivní rehabilitaci, která obnáší 2h denně cvičení po dobu 3 týdnů. Tato terapie je velice časově i finančně náročná, ale přináší nám nejlepší výsledky a Štěpánek se ve svém vývoji posouvá dopředu a dělá pokroky. Mezi naši nejoblíbenější rehabilitaci patří intenzivní týdenní hipoterapie, na kterou jezdíme 2x ročně do Jihlavy a Krkonoš. 1x ročně jezdíme do lázní Klimkovice na měsíční lázeňský pobyt. Štěpánek dochází na logopedii a od září 2015 je integrován do logopedické třídy MŠ Srbská s asistentem pedagoga mezi zdravé děti. I když na úkor veškeré rehabilitace navštěvuje MŠ velice sporadicky, děti se k němu velice pěkně chovají, pomáhají mu a Štěpánek je mezi nimi opravdu moc šťastný.

Štěpánek dnes

Štěpánkovi je 5 let, je velice společenský, komunikativní a usměvavý kluk. Po psychické stránce je naprosto v pořádku. Má radost ze života a velkou vůli překonávat překážky. V interiéru leze po čtyřech a stoj ve vertikále mu umožňují protetikou vyrobené ortézy na obě nohy, díky kterým se dokáže pohybovat prostřednictvím trojbodových berlí. Jelikož jedna noha je hodně přetěžována a chůzi na delší vzdálenosti nezvládá, zajišťujeme pro Štěpánka vozík, abychom mu odlehčili přetěžovanou nožku a umožnili svobodu pohybu.
Mezi nejoblíbenější Štěpánkové činnosti patří knížky o přírodě, zpívání, jízda na speciální tříkolce LOPED, vycházky do přírody na speciálním kočárku SPEKO, začíná lyžovat s MONOSKI a nejraději svůj čas tráví ve společnosti svých kamarádů z rehabilitace.
Život s hendikepem není lehký, člověk se vzdá svého osobního života na úkor celoživotní rehabilitace a péče, ale přinesl nám do života i jiný pohled, více pokory a spoustu dobrých přátel. Mezi tajemství šťastného života patří neustálé drobné radosti a ty jsme se naučili vnímat a vychutnávat v našem celoživotním boji s hendikepem.

PINOKIO, o. s.

Naši patroni

Esmedia
G-centrum
© ESMEDIA Interactive s.r.o.