Občanské sdružení PINOKIO, o.s.
Jsem Pinokio, sám své tělo nerozhýbu, ale mohu dělat velké pokroky a mám jasné cíle.
Míša z Prahy Zpět na úvod

Ahoj, jsem Míša z Prahy...

Míša je 7letá drobná usměvavá dívenka, která se narodila předčasně. Start do života pro ni nebyl tak lehký jako pro zdravé miminko. Michalka má 11letou sestřičku Anetku, maminku, která o ni celodenně pečuje a tatínka, který zajišťuje příjem pro rodinu.

Nynější diagnóza

DMO kvadrupareza na podkladě cystické periventrikulální leukomalacie (nález na mozku)

Terapie a rehabilitace

Míša od narození cvičí Vojtovu metodu a od 18 měsíců jezdíme 1x-2x ročně do lázní. Postupně jsme začali přidávat další rehabilitační metody s ohledem na její zdravotní stav. S její diagnózou je spojená vysoká nemocnost. Objevili jsme kouzlo hipoterapie, canisterapie, muzikoterapie, cvičení Bobath koncept, Synergickou terapii u paní Vodičkové a díky pravidelnosti a intenzivnosti rehabilitace se Míša každým dnem posouvá dál. Od 4let navštěvovala dva roky MŠ, kde si zvykala postupně, ale bez větších problémů. Nyní je v první třídě ZŠ a dělá velké pokroky v motorické oblasti, komunikaci a rozvoji celkově. Přesto potřebuje celodenní asistenci, dopomoc při oblékání, jídle, přesunech, osobní hygieně. Míša nechodí, leze po čtyřech, nesedí bez opory, nezvládá jemnou motoriku. Jezdí v mechanickém vozíku, má speciální židličku, vertikalizační stojan a cvičební stůl, k tomu zkouší jezdit na tříkolce LOPED a pořídili jsme i za dospělé kolo speciální „kolo“ i pro Míšu, kdy může šlapat sama, když zrovna sama chce a může.

Míša dnes

Michalka chodí na plavání 1x týdně do SK Kontakt na Strahově, kde učí plavat a relaxovat, rehabilitovat TP. Dále pak každý rok jezdí na lyže – MONOSKI a letos nám Míša řekla, že miluje lyže víc, než plavání, které do té doby bylo jedno z nejoblíbenějších. Dvakrát ročně jezdí na intenzivní pobyty hiporehabilitace. Se svou starší sestrou doma sledují videa a písničky, hrají hry na tabletu. Hrajeme doma často i deskové hry, do kterých je zapojena celá rodina, máme i hry se slovy – skládání slov z kostek, na kterých jsou jednotlivá písmena. Rády si hrají spolu s figurkami od lega, koníky, panenkami, na školu. Čteme pohádky, nebo příběhy z knížek, pravidelně večer, ale někdy i přes den, v zimním období, nebo při nemoci. O víkendu jezdí celá rodina na výlety do přírody, na kole. V zimě jsme zkoušeli s Míšou i bruslení na lední ploše. Chodíme i jako rodina společně plavat, nebo jen tak ven na zahrádku. Vzhledem k tomu, že bydlíme v panelovém domě, pořídili jsme si kousek od bytu pronájem zahrádky (Svaz zahrádkářů), kam chodíme odpočívat. 

Míša pospíchala na svět a se stejnou vervou bojuje o svůj každodenní život. V posledním roce se hodně zlepšila, je to odměna za tvrdou práci, kterou už za svůj krátký život vykonala. Ještě jí ale čeká dlouhá cesta.

Kontaktní informace

PINOKIO, o. s.
Horní náměstí 285/8
77900 Olomouc

IČ: 02336138

skrivankova@g-centrum.cz
+420 724 287 028

Bankovní spojení

Česká spořitelna, a.s. - pobočka Olomouc
číslo účtu: 3430774309/0800 IBAN CZ27 0800 0000 0034 3077 4309
BIC GIBACZPX

Naši sponzoři

Lesy ČR
Gyneko.cz
Dobré místo pro život
Tameh
Porr
Exeltis
FERATT fashion s.r.o.
Emil
Pomozmedetem.cz
MOPED, s.r.o.
BK Olomoucko

Naši patroni

Esmedia
G-centrum
© ESMEDIA Interactive s.r.o.